Když hrabě Hubert d’Ornano v roce 1976 zakládal společnost Sisley, znamenalo to v evropském kosmetickém světě něco zcela jedinečného. Využívání aromaterapie a fytoterapie, založené na nejkvalitnějších esenciálních olejích a nejčistších výtažcích z rostlin, bylo totiž v té době něčím novým. Hrabě světu představil unikátní koncept, který zcela předběhl svoji dobu.

Saga rodu d’Ornano

Působení v kosmetické branži bylo a je v případě rodiny d’Ornanových skutečným rodinným dědictvím. Hubertův otec, hrabě Guillaume d’Ornano, založil v roce 1935 proslulou značku Lancôme. V roce 1954 osmadvacetiletý Hubert založil spolu s bratrem Michelem značku Jean d’Albret – Orlane, která rychle získala mezinárodní úspěch. Zatímco Michel se později začal angažovat v politice, Hubert nejprve společnost řídil sám, ale po pěti letech ji prodal. Do světa kosmetiky se vrátil vytvořením Sisley. „Začal jsem spolupracovat s chemiky z Orlanu. Chtěl jsem vyrábět produkty pro krásu založené na bázi rostlin a esenciálních olejů.“

Tradice v moderním provedení

Hubert d’Ornano zvolil svou vlastní cestu: modernizovat tradici. Vědecké studie, při kterých se důkladně zkoumaly účinky rostlin přímo na pokožce, odhalily okamžité a perfektní přizpůsobení rostlinných přípravků, vynikající snášenlivost a maximální efektivitu. Hrabě d’Ornano se nikdy nebál žádat za kvalitu vyšší cenu. Rád vzpomíná na časy, kdy asistoval přímo v parfumeriích, a stále si pamatuje, jak vyslechl rozhovor dvou klientek, které se bavily s prodavačkou v parfumerii. Vybíraly si pudr značky Caron a požadovaly nějaké větší balení. Radši se totiž chtěly podělit o cenu a produkt, než aby si koupily něco podřadnějšího. Již tehdy se přesvědčil o tom, že ženy jednoznačně dávají přednost kvalitě. Heslo „Vyrábět kosmetiku, ale jinak“ se brzy stalo základním mottem značky Sisley.

V roce 1976 byla věda v oblasti získávání přírodních výtažků a jejich konzervace na svém počátku. „Cílem naší práce je objevit ve světě rostlin molekuly blízké světu zvířecímu,“ vysvětluje Roger Renou, ředitel výzkumu a vývoje, který u Sisley působí od svých 22 let. „V jednom krému může být až 50 aktivních složek. Nehledáme exotiku za každou cenu, ale to nejlepší možné působení a dávkování. Stále vyvíjíme nové produkty, některé z nich vyžadují až pětiletý výzkum.“

Nejznámější produkty

Jedním z nejznámějších produktů je krém All Day All Year. Má typické složení pro značku Sisley: 50 % tradice, 50 % moderních poznatků. Najdeme v něm jednoduché přírodní výtažky z jablečné slupky, jež je bohatá na polyfenoly, které zesilují antioxidační schopnosti krému. Ale také olej z lískových oříšků, sóji a bílé vrby. Kvůli realizaci systému mikrokapslí přírodních filtrů UVA podepsala Sisley smlouvu o spolupráci s japonskou firmou. Zní to velmi složitě, ale jedná se o jednoduchý efekt: zapouzdřený filtr chrání pokožku mnohem déle, po dobu následujících osmi hodin.

Během let přinesla značka Sisley na trh širokou škálu pěsticí péče jak pro ženy, tak pro muže, kterou doplňuje dekorativní kosmetika na přírodní bázi a vůně. Tou první byla Eau de Campagne v roce 1977. O třináct let později byla vytvořena rafinovaná, elegantní a nestárnoucí vůně Eau du Soir, která zvýrazňuje ženskost a šarm. Pozornost je věnována nejen vůni samotné, ale také detailům, jako je uzávěr vytvořený polským umělcem Bronislawem Krysztofem. Každoročně vzniká také limitovaná edice poutající pozornost zdobením flakonů.

Za rodinným impériem Sisley se nyní skrývá asi stovka různých produktů prodávaných v osmdesáti zemích světa. Všechny produkty před klinickými testy zkouší stále Hubertova manželka hraběnka Isabelle. Již od začátku existence značky se hraběnka Isabelle, matka pěti dětí, angažovala spolu se svým manželem. Dnes je viceprezidentkou společnosti a má na starosti image značky Sisley. Se specialisty konzultuje vůni, texturu a příjemnost všech krémů. Tato štíhlá dáma, která má nyní několik vnoučat, nepolemizuje o zázračných produktech. „Nemůžeme věřit všem zázračným omlazujícím produktům. Existuje spousta ingrediencí, které omlazují, avšak neznáme jejich sekundární účinky…“ Přeje si vytvářet produkty, které budou lepší než ostatní a budou v lidech vyvolávat nadšení.

V pařížském sídle společnosti se každou středu schází hrabě, jeho žena a děti s lidmi působícími v marketingové oblasti. Filip, otec tří dětí, který se oženil se zakladatelkou módních doplňků Minou Poe, je generálním ředitelem. Christine, matka dvojčat, řídí pobočku v Londýně, Elizabeth, která byla dlouholetou tváří Sisley, se rozhodla následovat svého muže do Španělska. Laetitia se angažuje v ekologii, tedy ve světě velmi blízkém rodinným aktivitám. Zdá se, že rodinná soudržnost je největším trumfem značky Sisley.

Urozený původ, symbol zlaté koruny a jméno po impresionistickém malíři Alfrédu Sisleym. Na jeho obrazech se objevovala především příroda, a protože kosmetické impérium má k přírodě hodně blízko, bylo o názvu rychle rozhodnuto. Hraběcí pár Hubert a Isabelle d´Ornano však zapomněl na jednu důležitou věc: nenechali název společnosti patentovat. A tak si dnes můžete toto jméno přečíst na tričkách či košilích nebo na kabelkách. Tyto dvě značky nemají vůbec nic společného, ale panuje mezi nimi gentlemanská dohoda. Ta, která vyrábí oblečení, nebude vyrábět kosmetiku a naopak.

Sisley

Dvě generace rodiny d'Ornano
Dvě generace rodiny d'Ornano
Hraběnka Isabelle je viceprezidentkou společnosti
Hraběnka Isabelle je viceprezidentkou společnosti
Rodinná soudržnost je největším trumfem značky
Rodinná soudržnost je největším trumfem značky
Generální ředitel Filip d'Ornano
Generální ředitel Filip d'Ornano
Barvy letošní sezony
Barvy letošní sezony
Ukázka z pěstící kosmetiky
Ukázka z pěstící kosmetiky

Written by Kateřina Novotná