Zdrojů vitamínů a minerálů není nikdy dost – dvojnásobně pak tato pravda platí zejména na podzim. Tak proč si cestu ke zdraví nezpříjemnit sladkým šťavnatým ovocem? Právě v těchto dnech dozrávají na svazích kolem slunné španělské Valencie plody kaki Persimon Bouquet proslulé svou lahodnou chutí.

Právě pro tuto chuť a pro blahodárné účinky na zdraví mu Staří Řekové přezdívali „ovoce bohů“.

Na Olymp se strom kaki dostal z Dálného východu, kde jsou jeho stopy zaznamenány již v 7. století. Předchozí generace si benefity tohoto ovoce uvědomovaly, jistě však netušily, jak široká je jejich škála. Kaki Persimon Bouquet obsahuje velké množství vitamínů A a C, minerály a antioxidanty. Mimo jiné jde například o lykopen, který tělo chrání před volnými radikály a jeho pravidelná konzumace má celou řadu pozitivních efektů. Kromě toho je kaki Persimon Bouquet též dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá s trávením a podporuje zdravou funkci střev.

Kaki Persimon Bouquet, které koupíte v těchto dnech v obchodech, má sytě oranžovou barvu a láká k nakousnutí. Snadno se krájí i loupe a neobsahuje pecky. Můžete jej díky tomu použít jako zdravou a chutnou svačinku. Hodí se do ovocných salátů, do studené i teplé kuchyně. Upečete s ním výborné moučníky a chutnat bude i v marmeládách nebo čatní. Mimo to bude vašemu stolu také slušet. Krásně doplní dýni, šípky, kukuřici či kaštany v podzimních jedlých dekoracích.

Plody kaki Persimon Bouquet jsou k dostání např. v obchodní síti Kaufland, Globus a v kamenných maloprodejnách. Cena se pohybuje od 8 do 18 Kč za kus. Více informací na www.nejkaki.cz.

Written by Jana Veselá