Zima je v plném proudu a při plánování jídelníčku se hodí recepty plné vitamínů a stopových prvků. Síť obchodů s oříšky a sušeným ovocem Veselá Veverka přichází s novou kuchařkou plnou originálních receptů, jež vyženou nudu z kuchyně.

Ochutnejte tři skvělé recepty plné ořechů a sušeného ovoce a sestavte si menu, po kterém se jenom zapráší. Všechny tři najdete spolu s krásnými moderními fotografiemi v nové knize s recepty, která udělá radost každému kuchaři.

Paštika s brusinkami je stálice české kuchyně, kterou si s chutí užijete po celý rok. Příprava je oproti běžným představám velmi rychlá a jednoduchá, tak s chutí do toho! Potřebovat budete:

500 g kuřecích jater, mléko, 0,7 l červeného sladšího vína, 100 g brusinek, panáka či dva kvalitní whisky, 200 g másla, 1 šalotku, 3 stonky řapíkatého celeru, sůl, pepř, šalvěj, želatinu v prášku

Odblaňte játra a na hodinu je namočte do mléka. Na stejnou dobu naložte brusinky do červeného vína. Mezitím si najemno nakrájejte jednu šalotku a řapíkatý celer. Nachystejte si whisky, sůl, pepř, šalvěj a další máslo. Na másle orestujte šalotku a řapíkatý celer do lehkého zezlátnutí. Přidejte játra (bez mléka a opláchnutá vodou) a orestujte je tak, aby byla uprostřed ještě lehce růžová. Játra osolte, opepřete, přidejte šalvěj, whisky a červené víno. Směs ještě chvilku povařte a plotýnku vypněte. Játra by měla být do půlky ponořená v tekutině. Obsah pánve nyní přelijte do mixéru a mixujte na hladkou kaši. Podle konzistence přidejte další máslo.

Pokud je směs stále moc tuhá, lehce ji nařeďte vývarem nebo smetanou. Lepší je však přidat spíše máslo, aby měla paštika po ztuhnutí krásně mazací konzistenci. Teď je načase paštiku ochutnat. Měla by být výrazná až lehce přechucená a přesolená. Po vychladnutí se totiž její chuť zjemní a výsledek bude dokonalý. Takto hotovou paštiku přelijte do vysterilizovaných sklenic a nechte chladnout. Nezapomeňte si ve sklenicích nechat ještě místo na brusinkový přeliv. Ten připravíte tak, že brusinky naložené ve vínu lehce rozvaříte a na závěr přidáte malinko želatiny, která nám po vychladnutí vytvoří rosol. Přeliv nalejte na lehce zchladlou paštiku a pevně zavřete sklenici. Takto připravená paštika vydrží zhruba týden. Po zavaření ji však v lednici uchováte až měsíc. Nejlépe chutná s čerstvým chlebem. Pro ozvláštnění ji můžete posypat ještě jedlými květy.

Hlavní chod: vepřová panenka

Tu si rozkrojte na 3 až 4 válečky. Tenkým nožem do nich prořízněte kapsu a tu vyplňte asi 4 sušenými a ve vínu naloženými švestkami. Tyto válečky osolte, opepřete a zabalte do kvalitní slaniny. Na pánvi na středním plamenu válečky orestujte zhruba 2 minuty z každé strany. Vložte opečené špalíčky do trouby zahřáté na 160 °C a pečte 10 až 15 minut v závislosti na velikosti a tloušťce panenky.

 

 

A sladká tečka na závěr

Ta dodá každému odpoledni slavnostní ráz a hlavně neodolatelnou chuť. Výsledek navíc krásně vypadá a neprozradí, jak byl recept jednoduchý. Na mandlovo-citrónový dort si připravte:

těsto:

115 g másla, 115 g cukru krupice, 4 vejce, 180 g loupaných mandlí (Veselá Veverka), 30 g nemletého máku, 125 g hladké mouky, kůra ze 2 citronů, šťáva ze 2 citronů

sirup:

100 g cukru krupice, 90 g citronové šťávy

náplň:

200 g ricotty, 40 g cukr moučka

Nejprve vyšlehejte změklé máslo s cukrem do pěny. Potom zašlehejte vejce, pěkně jedno po druhém, aby vznikla hladká kompaktní hmota. Vezměte si stěrku a pomalu vmíchejte nahrubo namleté mandle (stačí pár pulsů ve výkonném mixéru, větší kousky jsou žádoucí), mák, šťávu i kůru z citronu a nakonec postupně vmíchejte prosátou mouku. Těsto nalijte do kulaté formy (cca 20 cm v průměru) vymazané máslem a vyložené pečicím papírem. Pečte v troubě na 180 °C zhruba 40 minut. Povrch by měl krásně zezlátnout, pro kontrolu zapíchněte po 40 minut do dortu špejli a zkontrolujte, zda je dort upečený.

Během pečení si připravte krémovou náplň. Stačí vyšlehat ricottu s cukrem a pár kapkami citronové šťávy a je hotovo. Jakmile dort vychladne, tak jej vyndejte z formy, špejlí nebo tenkým brčkem ho z vrchní strany několikrát propíchejte a do vzniklých děr nalijte sirup, který si připravíte svařením cukru a citronové šťávy. Nechte dort odležet do druhého dne, ale stačí i 3 hodinky v lednici. Nakonec dort rozřízněte a promažte ricottovým krémem. Zbylým krémem dort potřete z vrchní strany i kolem dokola a dozdobte živými i sušenými květy. Zvolit můžete lipové či jitrocelové květy, plátky citronů nebo zkrátka vše jedlé, co bude dobře vypadat.

 

http://www.vesela-veverka.cz

 

 

Written by Kateřina Novotná