Lyžování na třpytícím se sněhu pod kýčovitě modrým nebem a zářícím sluncem na Turracher Höhe nejen rozbuší srdce vzrušením, ale podporuje zároveň naše zdraví – a to do až do vysokého věku.

SONY DSC

Rozsáhlá vědecká studie, provedená na salcburské univerzitě pod vedením profesora Ericha Müllera jasně dokazuje, že lyžování posiluje srdce a krevní oběh, je skvělou prevencí proti osteoporóze a navíc při něm klesá hladina cholesterolu. A těchto pozitivních výsledků pro zdraví lze dosáhnout až do vysokého věku.

Jarní lyžování na Turracher Höhe  

neuschnee-9281_ausschnitt

Pohled od jezera na čerstvě napadaný sníh

Hotel Hochschober je pro jarní sportovní dovolenou jako stvořen. Najdete ho v korutansko-štýrském středisku Turracher Höhe, která se nachází v nadmořské výšce 1800 metrů a mívá sníh díky své poloze pravidelně až do května. V hotelu se vám postarají o lyžařského učitele nebo průvodce po sjezdovkách, servisní technik vám připraví lyže a na recepci budou nachystány vaše skipasy. Relaxační lekce pro unavené svaly jsou po lyžování rovněž na programu.

 

Fascinace fasciemi v hotelu Hochschober

Hosté alpských wellness hotelů jsou stále náročnější a vyhledávají profesionální léčebné procedury a špičkové masáže, za které jsou ochotni zaplatit, prokáže-li se jejich léčivý účinek.

faszientraining2187Hotel Hochschober je pověstný inovátor v oblasti wellness a fitness. Martin Klein, který společně s Karin Leeb hotel vedou, je navíc zkušený fyzioterapeut. Letošní rok bude ve znamení fascií. Jejich existence byla doposud notně podceňována, hrají přitom zásadní roli při pohybu, vzpřímeném držení těla a jejich špatný stav může blokovat růst svalů.

O čem že je řeč? O fasciích, tenkých blánách, které dokonale oddělují skupiny svalů či orgánů a zároveň je drží pohromadě. Rakouští odborníci pochopili jejich význam pro zdraví člověka a vyvinuli speciální cvičení, které je posiluje.

„Pokud jsou svaly dlouhodobě přetěžovány – například vadným držením těla, fyzickou námahou i pohybovou nečinností, dochází k jejich zkracování. Hromadí se v nich odpadní látky, zhoršuje se prokrvení a zvyšuje se jejich napětí. Podobné zkracování jako svaly postihuje i fascie. Při stresu reaguje pojivová tkáň jako svetr vypraný v příliš horké vodě: ztrácí elasticitu, křečovitě se sevře a vše, co obepíná, nemůže být nadále správně vyživováno,“ říká Martin Klein, který se v hotelu Hochschober řídí provoz lázní a zaměřuje se na léčebné procedury.

faszientraining2217Aktuální výzkum dokazuje, že fascie jsou důležitým předpokladem lidského zdraví a sportovní výkonnosti. Fascie se zúčastňují totiž každého pohybu – při běhu, lyžování, tanci, ale i při strečinku. Zdravé fasciální struktury vytvářejí ochranná pouzdra, udržují zádové svalstvo pod konstantním napětím a jsou to právě převážně fascie, které jsou zodpovědné za naše vzpřímené držení těla!

Fascie se dají vytrénovat

Od letošního roku má hotel Hochschober ve svém týmu specialistku Elisu Wenger, která připravila speciální program, kdy na základě testu nejdříve zjistíte, který typ vazivové tkáně máte. Pak se naučíte vnímat své tělo a začnete ho posilovat řadou vysoce účinných cviků s pečlivým vysvětlením jejich provedení. Dámy bude určitě zajímat, že tyto cviky mají také velký vliv na snižování celulitidy. V praxi se jedná o „rolování“ vlastní vahou těla po pomůckách (speciálních válcích) a nebo jejich „rolováním“ po povrchu těla. Správně poučeni můžete cvičit v ordinaci, ale i sami doma, venku, prostě kdekoliv.

www.hochschober.at

Written by Natascha Kames