Od 8. do 31. ledna 2016 proběhne v Galerii 1 ve Štěpánské ulici v Praze výstava fotografa Vojtěcha Vlka. Rodák z Třebíče, který se již před více než dvaceti lety etabloval v Praze, se většinu svého profesního života věnuje především portrétní fotografii. Proto není divu, že hlavní linií výstavy COEXIST? je právě tvář, identita člověka a jeho duchovní život. Dokládá autorovu neutuchající fascinaci rozmanitostí lidského bytí, ale také možností fotografie, které jako kreativní médium nabízí.

COEXIST_Na brezich reky Gangy

Výstava cirka 50 snímků je jakýmsi průřezem autorovou tvorbou na toto téma. Začíná autoportréty vytvořenými během studijního pobytu na Bezalel Academy v Jeruzalémě v roce 1998, zkoumajícími kolik tváří může navenek projevit jediný člověk a jak málo stačí k docílení manipulace cizího mínění. Pokračuje soubory „Misionáři v Praze“, který zachycuje portréty zahraničních představitelů různých náboženství působících v pražském prostředí. Nejrozsáhlejším souborem výstavy jsou portréty sádhuú – svatých mužů z indického Váranasí. Na tomto cyklu pracoval autor v roce 2014. Poslední část výstavy tvoří série fotografií „Velikonoce v Andalusii“, kde se zaměřil na tradice procesí křesťanských bratrstev během Svatého týdne (Semana Santa).

COEXIST_Semana SantaVojtěch Vlk vystudoval ateliér fotografie na Vysoké škole umělecko-průmyslové a absolvoval také několik stáží v Kanadě, Vídni a v Izraeli. Kromě portrétů fotografuje také například módu, architekturu, design. Jeho velkou vášní je cestování a reportážní fotografie často zaměřená právě na duchovní témata.

„Duchovní témata mě zajímají od malička, protože si sám uvědomuji, jak nepatrným zrníčkem písku v moři jsem já sám. To, co nás přesahuje mě fascinuje, snažím se tomu přijít na kloub a čím jsem starší tím víc si uvědomuji, že je všechno možná jinak a je to větší tajemství, než bychom si mohli myslet,“ říká Vojtěch Vlk.

 

Written by Klára Smolová