V horkém létě se nám to stává často…  Zvýšené pocení většinou postihuje podpaží, dlaně nebo chodidla. Na vině může být právě horko, přidává se většinou stres či námaha. Může se však jednat o zvýšené pocení spojené s nejrůznějšími hormonálními či neurologickými onemocněními.

Klasickým řešením bývá používání antiperspirantů/obsahujícími aluminiumchlorid/, k dalším lokálním metodám patří iontoforesa, z chirurgických řešení liposukce podpaží, snaha o vytnutí celé oblasti pocení v podpaží či přetnutí nervů odpovídajících za pocení přímo u páteře/transthorakální sympatektomie/. Bohužel většina z výše zmíněných metod jsou buď nedostatečně účinné, či jsou provázeny četnými vedlejšími účinky nebo závažnými komplikacemi.

Řešením může být botox. Aplikace botulotoxinu je v současné době upřednostňována pro svou vysokou efektivitu a malé procento nezávažných komplikací. Nejčastěji ošetřovanými oblastmi jsou podpaží, dlaně a plosky nohou.

„Zákrok je možné provést s lokálním znecitlivěním krémem nebo v případě ošetření podpaží většinou bez jakékoli anestézie,“ vysvětluje MUDr.Edita Jatšová, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl.  „Samotný botulotoxin se pak vpravuje velmi malou jehličkou do povrchních vrstev kůže větším počtem vpichů cca po 1- 1,5 cm. Ošetření celé oblasti tedy trvá cca 10 minut a nebojte se, nebolí!“

Bezprostředně po zákroku se doporučuje nevystavovat se extrémně potivým vyvolávajícím momentům, jako je například saunování. Efekt nastupuje během několika dnů a přetrvává 6-9 měsíců.

‪www.lcandel.cz

Written by Jana Veselá