Jaká by to byla návštěva Znojma, kdybyste neokusili zdejší víno. Znojemská vinařská podoblast zavedla jako první v ČR apelační systém – VOC Znojmo – který se týká tří typických zdejších odrůd: sauvignonu, rýnského ryzlinku a veltlínského zeleného. Zapojeno je v něm 17 vinařských společností a vy bez problému můžete jít ochutnávat, kam a co se vám zachce.

Vlkova vا 3Informační centrum VOC Znojmo naleznete ve Vlkově věži, kde můžete též vína degustovat pěkně na jednom místě a nakoupit. Mnohem příjemnější je ale smluvit si degustace přímo ve sklípcích. Kontakty na jednotlivé sklípky naleznete na stránkách www.vocznojmo.cz, některá vinařství umožňují rezervovat si ochutnávku online na jejich stránkách.

IMG_3985Hned vedle Znojma se nachází obec Nový Šaldorf, kde je sklípek vedle sklípku. Zkuste například Vinařství rodiny Špalkovy, které bylo v minulém roce vyhlášeno Vinařstvím roku v kategorii malých vinařství. Pan Špalek vás nechá nahlédnout i do sklepení, která jsou 600 let stará, vyhloubená ve v pískovcové skále, naplavenině z třetihor. Zkuste například jejich Sur lie vína (na kvasnicích) nebo Edelspitz, vína vyráběná technologií z 19. století.

Ve stejné obci se nachází i sklípek Arte Vini, mladé vinařství založené roku 2008, které vyrábí vína z hroznů z těch nejlepších místních vinic renomovaných vinařů. Zaměřují se především na typické zdejší odrůdy, při jejichž zpracování ve zdejším historickém sklípku enolog René Navrátil využívá moderní i tradiční technologie, především však svoje umění, kterému se učil po světě od Německa až po Nový Zéland. Druhým dobrým důvodem k návštěvě právě tohoto sklípku ale kuchyně jeho paní. Tajný tip pro vás: vyžádejte si její skvělou paštiku a k tomu hovězí líčka na burgundském víně s bramborovo-celerovým pyré.

I Zdeněk Pohlreich by smeknul!

PivovarJíst se ale musí i během dne, proto chcete-li si při svých toulkách městem dobře pochutnat, zajděte do restaurace La Casa Navarra. Oproti očekávání dle jména zde ale nenajdete španělskou kuchyni, nýbrž poctivě připravované pokrmy dle domácích i mezinárodních receptů. Na kávu a dezert, či na čokoládu nebo skvělou domácí limonádu si skočte do krásné designové kavárny U Mlsného kocoura. A ještě tip pro ty, kteří občas rádi víno vymění za pivo – stočte svoje kroky do pivnice U Šneka na rohu u náměstí T. G. Masaryka a Zelenářské ulice. Na 11 pípách tu najdete zajímavý chmelový mok z různých řemeslných pivovarů Čech a Moravy, jejichž nabídka je navíc pravidelně obměňována.

V°noCo se ubytování týče, kdo má rád pohodlí a vyšší standard, toho jistě uspokojí Hotel Lahofer. Historickou budovu z přelomu 13.-14. století majitelé zrekonstruovali a přidali luxusní komfort století jednadvacátého. Pokoj pro dva se snídaní zde pořídíte za 2100 Kč na noc. K Lahoferu patří i vinařství a hotel nabízí degustace hned na třech různých místech: ve vinařství v Chvalkovicích, na hrádku Lampelberg a nebo na Rajské vinici. Při odjezdu z hotelu pak můžete na recepci pohodlně nakoupit to, co vám chutnalo.

Jestliže si při pobytu chcete dopřát i wellness, pak raději zvolte Hotel Prestige. Je sice kousek stranou od centra, ale nabízí podobný standard obohacený o posilovnu, saunu, masáže, bazén, vířivku či solárium.

 

 

 

Znojmo: unikátní vína a skvělé jídlo

Vlkova věž, kde najdete informační centrum VOC Znojmo
Vlkova věž, kde najdete informační centrum VOC Znojmo
Jeden z mistrovských kousků z této oblasti
Jeden z mistrovských kousků z této oblasti
Pohled do jednoho ze sklípků
Pohled do jednoho ze sklípků

Written by Klára Smolová