„Znojmo, Znojmo, vidím tě dvojmo.“ I to se vám může stát, jelikož lákadel na návštěvu sklípků, do nichž můžete vyrazit za vinným mokem, je tu hodně. Radniční věž ale uvidíte dvojmo i bez promile v krvi – stačí se na ni zadívat pod tím správným úhlem opřeni o výlohu prodejny Baťa na Horním náměstí. A takovýchto zajímavých tipů máme v rukávu vícero. Nudit se tu rozhodně nebudete, i když se rozhodnete zůstat déle než víkend.

Hradebn° p˝°kop

Pro milovníky historie

Znojmu se již za Rakousko-Uherska říkalo „Perla Moravy“ a za minulého režimu bylo centrum města vyhlášeno památkovou historickou rezervací. Koncentrace zajímavých památek a s nimi spojených osobností a příběhů, která podávají svědectví o historii českých a moravských zemí, je zde vskutku úctyhodná.

RotundaZcela jistě byste si neměli nechat ujít nejvzácnější historickou památku, románskou rotundu sv. Kateřiny (dříve Panny Marie), jejíž vnitřní stěny pokrývají fresky zobrazující genealogii Přemyslovců. V České republice ojedinělé. Neméně zajímavý je i osud budovy – od 11. století sloužila k všemožným účelům, včetně hostince, prasečince či skladu. Rotunda je přístupná jen v určitých časech a po předchozí rezervaci, proto se informujte dopředu.

Kousek od ní se nachází Znojemský hrad, pevnost českých králů a moravských markrabat postavená Přemyslovci v 11. století, o sedm století později přestavěná Deblíny na barokní zámek. Vypíná se vysoko nad řekou Dyjí a z předhradí je překrásný výhled do kraje včetně Děkanského chrámu sv. Mikuláše, který patří k dominantám města. Sakrálních budov je ve Znojmě mnoho, do této však stojí za to nahlédnout i kvůli barokní kazatelně ve tvaru zeměkoule. Zajímavý počin, uvědomíme-li si, jak dlouho církev odmítala přijmout fakt, že země je kulatá.

 

A když již hovoříme o dominantách města, vystoupejte na téměř 80 metrů vysokou Radniční věž, z níž se vám naskytne úchvatný výhled po okolí. Z ochozu s původními, 500 let starými trámy, můžete spatřit nejen Pálavu či dokonce vršky rakouských Alp, ale za slunečných dní též jev zvaný camera obscura, při kterém světlo procházející malým otvorem do temné místnosti, vytvoří na protější stěně převrácený obraz předmětů před otvorem.

K prohlídce města můžete využít několik tématických stezek a kdyby se vám nechtělo chodit či šlapat na kole, nechte se po zajímavých místech svézt městským vyhlídkovým vláčkem. Aktuální jízdní řád a informace o rezervacích naleznete zde.

 

 

Pro milovníky turistiky a adrenalinu

AdrenalinovÇ podzem° (2)Ani ten, kdo má rád adrenalin a výšlapy do přírody, nepřijde ve Znojmě zkrátka. Pokud mu ovšem nebude vadit slézt pod povrch města, kde se skrývá na 30 km chodeb a labyrintů. Zpřístupněnou část můžete projít s průvodcem buď na klasické cirka kilometrové trase nebo na třech trasách adrenalinových s nízkou až vysokou obtížností. Při nich se po tmě s čelní svítilnou brodíte vodu, lezete po žebřících a protahujete se úzkými průchody. Odměnou jsou vám zajímavé pohledy na jezuitský vodovod, šachty či středověkou studnu. Podzemí vystavěli měšťané v 15. století propojením původních hospodářských prostor domů, které místy sahají až čtyři patra do hloubky, a sloužilo jako část obranného systému města a k zásobování pitnou vodou ve zlých dobách. Navštívit lze také mimo jiné podzemní prostory hradu s lapidáriem a krypty církevních památek.

20140411_T˝i novÇ skluzavky na Dyji (2)Ale zpátky na zem. V těsné blízkosti Znojma začíná přírodní rezervace a Národní park Podyjí a byla by škoda, kdybyste z ní alespoň kousek neviděli. Výlety lze snadno absolvovat pěšky či na kole (nebo dokonce na koni!). Vydejte se stezkami Gránickým údolím podél Cínové hory a na druhou stranu potoka k Hradišti z 9. století. Pak můžete pokračovat dál zalesněnou krajinou podél vodní nádrže nebo sejít k bývalé městské vodárně v níž dnes sídlí soukromé Muzeum motorismu. Jeho prohlídka potěší obdivovatele veteránů, ale pobaví i ty, kteří se příliš o auta nezajímají. Pak se můžete buď projít vinicemi Rajské zahrady nebo přejít řeku na druhý břeh a vylézt na Kraví horu. Z ní budete mít město i Pálavské vrchy v dáli jako na dlani. Ideální místo například pro piknik.

Opomenout bychom neměli ani fakt, že na řece Dyji za poslední roky vznikl novodobý ráj pro vodáky. Kdo má plné zuby přeplněné Vltavy a Sázavy, pro něj bude výlet po Dyji balzámem na duši. Půjčovny lodí a servis zde již funguje stejně jako na ostatních vodáckých trasách, jen nečekejte zázemí se skvěle vybavenými kempy a řadu bufetů cestou.

Chybí vám alespoň malá zmínka o vínu a dobrém jídle? Kulinářské zajímavosti najdete příští týden v druhém dílu článku o Znojmě.

 

Znojmo

Masarykovo náměstí s Vlkovou věží
Masarykovo náměstí s Vlkovou věží
Mikulášský kostel
Mikulášský kostel
Městská plovárna
Městská plovárna
Radniční věž
Radniční věž
Vlkova věž
Vlkova věž

Written by Klára Smolová