Znojmo letos prožívá výjimečný rok, připomíná si totiž 790. výročí založení královského města Přemyslem Otakarem I.  Oslavy využívá město ke zdůraznění výjimečnosti Znojma, k posílení hrdosti občanů na místo, ve kterém žijí, a pro mimoznojemské jako pozvánku k jeho návštěvě.

Panorama

„Základní myšlenkou oslav je vytvoření seriálu 12 tradičních i nových akcí, které nám během 12 měsíců postupně připomenou 12 století, která formovala tvář města Znojma,“ říká na úvod místostarosta Znojma Jan Grois. Oslavy začaly v lednu nahlédnutím do 9. století, tedy do doby, kdy se na Znojemsku zakládaly první vinice. U té příležitosti vznikla speciální edice vín. A v oslavách město postupuje dál. Rotunda„Květen symbolizuje 13. století tedy jedno z nejvýznamnějších období v historii Znojma – období jeho povýšení na královské město. Na tento měsíc proto máme připravenou akci pro děti, kde se mohou stát králem a královnou. Na červen připravujeme Pivní slavnosti v duchu oslav 790. výročí, neboť ve 14. století, které na červen připadá, vařil ve Znojmě pivo proslulý sládek Hostan,“ dodává Grois.

RadniĀnÝ vŠ-I.„V červenci pořádáme extrémní závod ve výběhu na radniční věž, v 15. století totiž tato dnešní dominanta města vznikla. Na závod Znojmo Extreme 790 se může přihlásit každý, soutěžíme v týmech. Oproti jiným závodům ve výběhu do schodů je ten znojemský výjimečný z několika pohledů. Vybíhá se na téměř 600 let starou věž. Na závodníky čekají různé druhy schodů – klasické, točité či dřevěné; snížené podhledy, prach i zhoršená viditelnost. Otestujeme tak nejen adrenalin sportovců, ale také jejich šikovnost a obratnost,“ doplňuje Grois. Srpen patří Slavnostem okurek a symbolicky 16. století, kdy se ve Znojmě začaly okurky pěstovat. A takto bude speciální kalendář akcí pokračovat až do prosince.

Masarykovo nm. + Vlkova vŠOslavy výročí cílí i na podporu cestovního ruchu. „V loňském roce jsme Znojmo prezentovali jako město mnoha tváří – jako město historické, vinařské, město s krásnou okolní přírodou, město s vyžitím pro cyklisty či město unikátní labyrintem podzemních chodeb. V letošním roce chceme tímto směrem pokračovat, jen se více zaměřujeme právě na výjimečnost historického a královského města Znojma,“ doplňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

www.znojmo790.cz.

 

 

Written by Jakub Machač