Přišli na to sedláci v Alpách. Zjistili, že po noci strávené na seníku se probudili plní sil a energie, a základ nové terapie byl na světě. Metodu nejprve využívali Jihotyrolané hlavně k osvěžení organismu, brzy se procedura však začala využívat i ke zmírnění revmatických potíží.
Nejnovější vědecké studie skutečně ukázaly, že koupele v seně mají pozitivní účinky při léčbě artrózy, ischiasu nebo revmatu a podporují prokrvení i látkovou výměnu. Seno má také velmi pozitivní vliv na pokožku celého těla.
Vyzkoušet si je můžete například v Jižním Tyrolsku v hotelu Turm. Seno určené na tuto proceduru pochází z luk plných tymiánu, arniky a hořců. Kosí se brzy ráno nebo večer, aby se v něm zachovaly éterické oleje. Léčebný efekt bylin z horských pastvin pochází ze středověku, léčitel a farář Sebastian Kneipp doporučoval senné lázně proti revmatismu a ischiasu. Odpočinek v senné lázni si rád dopřával i Ludwig van Beethoven.
Pravá senná koupel předepisuje seno a bylinky z alpských luk a pastvin, které se nacházejí v nadmořské výšce minimálně 1500 metrů. Aby je bylo možné používat na sennou koupel, musí být na jednom čtverečném metru minimálně 40 druhů různých léčivých bylin. Senná lázeň je ideální k uvolnění a pročištění. V dřevěné kádi na vodním lůžku vás zabalí do sena, jemné zahřátí uvolní éterické oleje a přítomnost bylin podpoří během dvaceti minut dokonalé zapocení. Následuje pak relaxace v solné jeskyni.