Ještě jste nestihli letos dovolenou, rádi byste se někde svlažili, ale k Jaderskému moři je to pro vás daleko? Nemusíte se trmácet celý den v autě, stačí když dojedete na naše hranice s Rakouskem a zakotvíte u „Moravského Jadranu“. Tedy na Vranovské přehradě.

Vranovská přehrada byla vybudovaná již v 30. letech minulého století, je dlouhá 30 km, sahá od Vranova až k Podhradí nad Dyjí a je lemována nejen krásnou krajinou Národního parku Podyjí, ale i rekreačními středisky. A čas se zde rozhodně nezastavil. Pokud jste tu nikdy nebyli, budete překvapeni kvalitou a rozsahem moderních služeb v jednom z největších zdejších areálů, Holiday parku Vranovská pláž. Však také zdejší kemp získal v roce 2016 ocenění Kemp roku.

Vodní nádrž patří k nejčistším v České republice s teplotou vody v létě kolem 20-25 stupňů. Areál Vranovská pláž nese označení po široké písčité pláži s pozvolným přístupem do vody, kde si připadáte opravdu jako u moře – zvlášť, když vidíte, jak hladinu brázdí loďky a výletní lodě pořádající vyhlídkové plavbyněkolikrát denně. Elektroloďky sice nedosahují rychlosti motorových člunů, ale i tak je to prima výlet po tamních zátokách. Vyhlídkové plavby vás vezmou po daném malém či velkém okruhu, velký trvá dvě hodiny a zavítáte i na hrad Bítov.

Návštěvy zdejších hradů a zřícenin ale možná lépe vykonáte po souši, ať již pěšky nebo na kole (možno zapůjčit v půjčovně). Krásný Vranovský zámeksamozřejmě nelze vynechat – zkuste ale netradičně třeba noční prohlídkubez průvodce v magickém světle lamp – v okolí je i několik romantických zřícenin a chcete-li objevovat skryté půvaby Národního parku, lze si najmout průvodce.

I kdybyste tu strávili dva týdny, nudit se zaručeně nebudete, každý den může být úplně jiný. Kdo neumí jen tak ležet, číst si a lelkovat, má spoustu příležitostí potrápit svoje tělo a vyzkoušet řadu sportů. Jeden den zorbing, druhý den volejbal nebo beach volejbal, vodní fotbal, zasurfovat si, prolézt lanový park a mnoho dalšího.

Ten, kdo to s volejbalem myslí vážně, měl by na Vranovskou pláž zavítat v červenci, kdy tu tradičně probíhají turnaje v rámci Vranovského volejbalového léta. A cyklisté zase mají možnost přihlásit se do Lahofer Author Cupu 2018, závodu horských kol, který se bude konat již po dvanácté v sobotu 25. srpna a vyjet na 50 nebo 25 kilometrovou trasu. Na vítěze čeká karton skvělých vín vinařství Lahofer.

Večer si pak oddechnete u nenáročného filmu v Letní kinokavárně. Promítá se vždy v pondělí, úterý, čtvrtek a neděli v srpnu již od 21:00 hodin a ubytovaní hosté mají vstup zdarma.

Nabídka ubytování je velmi variabilní od hotelů, přes penziony, moderní bungalovy s klimatizací, chatky, až po kemp pro stany a obytné přívěsy důvtipně rozdělený na klidnější a rušnější zóny, takže pokud přijedete jen ve dvou, nemusíte být nutně rušeni dětmi z vedlejšího stanu. Celý areál je opravdu moderně vybaven a na vysoké úrovni, což dokazuje i nejnovější výdobytek, který zde zavedli pro zvýšení pohodlí – systém elektronické peněženky. Ta je ukryta v hodinkách, které nosíte na ruce a můžete se v nich i koupat. Nabijete ji libovolným obnosem a pak pohodlně pouhým přiložením platíte v kempu za použití sprchy, pračky, ale i při nákupu, v restauracích a dalších zařízeních.

http://www.vranovska-plaz.cz

Written by Klára Smolová