I dnes, po více než sto letech od svého vzniku, je rakouská firma Swarovski stále vlastněna a řízena rodinou zakladatele. Je známá svými kreacemi z důmyslně a precizně broušeného křišťálového skla vysoké kvality a zůstává věrná své tradici a odkazu zakladatele Daniela Swarovskiho.

Daniel Swarovski (1862-1956) se narodil v Jiřetíně, malé vesničce v severní hornaté části Čech blízko Jablonce. V této oblasti se soustředila prosperující výroba křišťálu a bižuterie a on se vyučil jako brusič u svého otce a dalších místních mistrů. Cítil se však být vynálezcem – miloval experimenty, nápady a stroje. Navíc ho fascinoval křišťál a jeho schopnost odrážet světlo.

První vynálezy

S velkou prozíravostí si uvědomil, že nové technologie, jako byla tehdy elektřina, jsou vstupenkou do nového století. Začal zasazovat broušený křišťál do kovových šperků a i přes skromný venkovský původ byl jeho život již tehdy spojen se světem módy, designu a bižuterie. Když mu bylo 18 let, představil svůj první vynález – stroj na zasazování křišťálového skla – v Paříži. Tak vznikla vazba mezi uměleckým řemeslem a světem technologií, která značku provází dodnes. Byla to však až jeho návštěva na První elektrické výstavě ve Vídni v roce 1883, která změnila provždy jeho život a svět bižuterie. Daniel Swarovski se tam inspiroval inovacemi slavných vynálezců, mezi nimiž byli i Siemens a Edison, a chtěl využít pokrok pro křišťál. Pustil se do navrhování mechanického stroje na řezání a leštění křišťálového bižuterního skla. Když se vrátil do Čech, nechal v roce 1892 zapsat patent na stroj, který jako první uměl dokonale přesně nařezat a zpracovat bižuterní křišťál.

Zrod slavné značky

V roce 1895 se Daniel Swarovski již se svojí mladou rodinou přestěhoval do Wattens v rakouském Tyrolsku – aby uchránil svůj vynález před plagiátory a využil pro svoji továrnu vodní energie. Výhodou také bylo, že Wattens je na přímé železniční trase do Paříže. Společně se švagrem Franzem Weisem a jedním ze svých pařížských zákazníků, Armandem Kosmannem, založil v roce 1895 firmu Swarovski. Nové křišťály od Swarovski, jímž se říkalo také chatons, a které se později proslavily pod návem Pierres Taillées du Tyrol, vtrhly na scénu jako vítr a způsobily revoluci v bižuterní výrobě – díky své třpytivosti, stálé kvalitě a preciznímu výbrusu.

Zdroje inspirace

Kořeny značky vedou až do Čech konce devatenáctého století a pokračují na prahu století dvacátého v prostoru, kterému se tehdy říkalo Mittel Europa, v okázalém Rakousku – Uhersku a světě Strausse a Rilkeho, Klimta a Freuda. Bouřlivě žijící města střední Evropy – Praha, Budapešť, Bukurešť a Vídeň, se svou kombinací východních a západních vlivů, byla plná hudby, umění, literatury, vědy a inteligence. Ve Vídni, kterou mladý Swarovski navštívil u příležitosti Mezinárodní elektrické výstavy v roce 1883, se potkává baroko s radikálnějšími moderními styly jako byla vídeňská secese, která chtěla kvalitní design zpřístupnit pro všechny. ‚Mittel Europa‘ byla na přelomu století místem, kde se mísila historie a moderna. Je to také místo, které má pevnou pozici v tradici značky Swarovski.

A zrodil se průmysl

První křišťály Swarovski, slavné chatons, které se vyznačovaly lepším a preciznějším fasetováním a větší a konzistentnější třpytivostí, nejenže způsobily revoluci v bižuterním průmyslu, ale věnovaly křišťálu do dvacátého století a dále zcela novou identitu, kolem níž vyrostlo zcela nové křišťálové odvětví. Díky své okamžité popularitě se křišťály Swarovski třpytily po celém světě – na róbách, špercích, vlasových doplňcích i na sponách bot. Firma prosperovala a rozrůstala se. V roce 1899 vybral Daniel Swarovski alpskou protěž (Edelweiss), kvítek z Tyrol a symbol krásy a čistoty, do ‚erbu‘ své značky. V roce 1908 mu ve firmě pomáhali už tři synové – Wilhelm, Friedrich a Alfred. Firma již také měla své laboratoře pro výrobu surového křišťálu. Do roku 1913 již měl Swarovski dokonalou recepturu, která mu umožnila vyhrát si s různými barvami – a z křišťálu se navždy stala módní věc.

Svět technologie

Swarovski měl i další aktivity, které se organicky rozvíjely. Jedna z nich se týkala jeho výborných znalostí v oblasti konstrukce přesných strojů. V roce 1917 začal Daniel Swarovski vyvíjet vlastní brusné a leštící nástroje. V roce 1919 je nechal registrovat pod značkou Tyrolit. V roce 1925 následovaly experimenty s výrobou reflexních skleněných bezpečnostních silničních prvků. Po mnoha letech intenzívního vývoje se tyto prvky představily v roce 1950 pod značkou Swareflex. Nejstarší ze Swarovského synů, Wilhelm, v roce 1935 zkonstruoval první prototyp dalekohledu, čímž otevřel dveře optickému průmyslu a vzniku nové produktové řady. Značka Swarovski Optik je světovým lídrem ve výrobě vysoce kvalitní sportovní optiky.

Swarovski

Daniel Swarovski ve své laboratoři v roce 1892
Daniel Swarovski ve své laboratoři v roce 1892
Rakouský Wattens v roce 1895
Rakouský Wattens v roce 1895
Vodopád nedaleko křišťálové říše
Vodopád nedaleko křišťálové říše
Sídlo firmy ve Wattensu, jak jej známe dnes
Sídlo firmy ve Wattensu, jak jej známe dnes

Written by Kateřina Novotná