Obliba bezmasého stravování je stále na vzestupu. Mnoho evropských šéfkuchařů i food blogerů experimentuje se zeleninou, luštěninani či obilovinami a zařazují tyto zdravé suroviny do jídelníčku svých strávníků. Rakouská expertka Hanni Rützler, která dlouhodobě sleduje vývoj moderní gastronomie a stravovací kultury, zařadila ve své publikaci Foodreport 24 mezi aktuální food trendy i superpotravinu, staroslovanskou pohanku. Šlechtěním, pěstováním i výrobou mlynářských výrobků z pohanky se již od roku 1992 věnuje na úpatí Jeseníků česká firma PROBIO.   

Vegetariánské menu standardem

Martin Hutař

 

Většina tuzemských restaurací nabízí vegateraiánské menu na běžném jídelníčku. Zastánci zdravé a lehké stravy, ale i ti, co dodržují například bezlepkovou dietu, tak mají stále více možností, kde se kvalitně najíst. A není to jen o stravě, ale o celkovém životním stylu a přístupu ke svému zdraví. „Zeleninové či luštěninové pokrmy dávno nepatří jen mezi přílohy. Jejich autoři musí být nejen kreativní, ale měli by ovládat i znalosti z oblasti výživy,“ říká Martin Hutař ze společnosti PROBIO, která se na pohanku v bio kvalitě specializuje.

 

Minoritním plodinám vévodí pohanka

Není divu, že se stále většímu zájmu těší i tzv. minoritní plodiny, obiloviny a pseudoobiloviny, které používaly v kuchyni naše prababičky. Mezi pseudoobiloviny řadíme amarant, quinou a pohanku. V kuchyni mají stejné uplatnění jako obiloviny, hlavní zásobní látkou je u nich škrob, na rozdíl od běžných obilovin neobsahují lepek. Botanicky je řadíme mezi obilní trávy, například pohanka patří do čeledi rdesnovitých.

Historie pohanky sahá až do středověku. Do Evropy byla pravděpodobně přivezena vojsky Saracénů a Tatarů, která pronikala do Evropy. Od toho je odvozen český název „pohané – pohanka“. Na území České republiky jsou nejstarší nálezy z 12. století z okolí Opavy, Kadaně, Starého Jičína a Uherského Brodu. V 16. století prý byla u nás dokonce jednou z nejoblíbenějších potravin.

Pohanka v mnoha podobách    

Společnost PROBIO zpracovává obiloviny i bezlepkové plodiny ve speciálních mlýnech ve Starém Městě pod Sněžníkem. Pohanka je bezlepková, proto se zpracovává v bezlepkovém mlýně, kde je dodržována přísná kontrola, aby bylo zajištěno, že každý produkt splňuje nejvyšší standardy kvality. Pohanku zde loupají mechanicky, proto je světlé barvy. Tento způsob zpracování pohanky umožňuje zachování více cenných látek ve srovnání s tepelným zpracováním.

Pohankové kroupy

Jednou z nejzákladnějších a nejtypičtějších pohankových produktů jsou pohankové kroupy, které jsou velmi univerzální a dají se použít na mnoho způsobů. Mohou být použity na přípravu risot (kroupot), jako příloha k masu či k zelenině, nebo přidány do salátů. Lze z nich udělat i snídaňovou kaši, kterou necháme přes noc namočenou ve vodě, další den omyjeme studenou vodou a můžeme rovnou servírovat s ovocem. Možnou rychlo-směsí z krup je Probio pohanková polévka, kterou zalijeme vodou a dochutíme napříkladem česnekem, či bylinkami. Pokud si chcete zkusit udělat vlastní chod z krup tak doporučujeme pohankovou sekanou, která je skvělá s vařenými brambory a kysaným zelím.

Pohanka lámanka

Je využívanou podobou této plodiny, lišící se od kroupy svou hrubší texturou, která je skvělým základem pro přípravu karbanátků, placiček, či zapékaných sladkých i slaných pokrmů. Hoďte hrstku do polévky na zahuštění, posypte buchtu lámankou místo drobenky nebo udělejte skvělou „škvarkovou pomazánku.“ Doporučujeme zkusit lámanku na vytvoření pohankového perníku, nebo na pohankovo-zeleninové placičky.

 Pohanka neloupaná

Výborně se hodí ke klíčení a pro přípravu osvěžujících odvarů a čajů. Jakmile z ní vypěstujete klíčky a výhonky, můžete je využít na posyp do pomazánek, do polévek, nebo přidat do salátů, což dodá vašim pokrmům nejen šťavnatost, ale také zvýšený obsah vitamínů pro vaše zdraví.

Pohanková mouka

S pohankovou hladkou moukou se otevírá široké spektrum možností v kuchyni. Můžete z ní připravit nejen lahodné francouzské palačinky, ale také se hodí pro bezlepkové moučníky, pečivo, lívance, knedlíky a nočky. Tato univerzální bezlepková mouka má mnoho uplatnění a může být také vynikajícím pomocníkem při zahušťování omáček a polévek. Při nedostatku času však stačí sáhnout po palačinkové směsi z pohankové mouky do které stačí přidat vodu, a máte dobrotu jídlo na talíři.

Pohanková krupice, pohankové vločky a pohankové otruby

Podobnou plodinou jako je mouka je také pohanková krupice, kterou v celozrnné variantě mele společnost Probio ve svém bio mlýně. Krupice je ideální pro přípravu ranní bezlepkové krupicové kaše, což je vynikající a zdravý způsob, jak začít den. Kromě toho můžete pohankovou krupici využít i na přípravu lahodných knedlíčků, do polévek, zavářek a omáček. Je to výborná volba pro ty, kteří preferují bezlepkovou stravu a hledají zdravé alternativy k tradičním obilným produktům. Zároveň jsou možností i pohankové vločky, nebo pohankové otruby, které jsou taktéž ideální bezlepkovou surovinou na ranní kaše, müsli, či granolu.  Otruby jsou taková hodně nahrubo namletá krupice. Jejich konzumací a přidáním do ranních kaší nebo pečiva obohatíte svůj pokrm o kvaklitní vlákninu a bíkoviny.

 

Recepty pro inspiraci:

Lívanečky s pohankovou moukou

 • 70 g vločky ovesné jemné BIO PROBIO
 • 300 ml mléko
 • 1 ks vejce
 • 1 lžíce cukr moučkový BIO PROBIO
 • 110 g mouka pohanková hladká BIO PROBIO
 • 0,25 lžičky jedlá soda
 • olej kokosový dezodorizovaný BIO BIOLINIE
 • sezónní ovoce
 • směs ořechů
 • tvaroh
 • sirup javorový BIO BIOLINIE

Ovesné vločky nasypejte do mísy a zalijte teplým mlékem. Nechte 5 minut odležet. Přidejte vejce, cukr a mouku se sodou. Promíchejte. Rozehřejte lívanečník. Potřete trochou kokosového tuku a pozvolna smažte lívanečky z obou stran. Na talíři ozdobte oblíbeným ovocem a oříšky, tvarohem a sirupem. Můžete posypat i skořicí, kokosem anebo čokoládou.

 

Zeleninové placičky s pohankovými otrubami

 • 200 g cuketa
 • 50 g mrkev
 • 100 g zelí kysané BIO PROBIO
 • 50 g Otruby pohankové
 • 2 lžičky olej olivový extra panenský BIO BIOLINIE
 • 1 hrst semínka slunečnicová BIO PROBIO
 • 1 stroužek česnek
 • 1 lžička kmín mletý BIO SONNENTOR
 • 1 lžička majoránka BIO SONNENTOR
 • 3 špetka sůl jemná BIO BIOSAL
 • 2 špetka pepř černý mletý BIO SONNENTOR

Cuketu nastrouhejte nahrubo, mrkev najemno. Smíchejte nastrouhanou zeleninu s kysaným zelím, otrubami, olivovým olejem, slunečnicovými semínky, prolisovaným česnekem, kmínem, majoránkou a solí. Nechte asi 3 minuty odstát a pak znovu promíchejte. Pokud by zelenina pustila příliš tekutiny, můžete trochu zahustit otrubami nebo špaldovou mokou. Ze směsi tvarujte „karbanátky“. Pokládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte při 200 °C asi 40 minut. Po upečení nechte na plechu asi 10 minut chladnout. Poté opatrně sloupněte z papíru. Podávejte s dipy podle chuti.

 

 

 

 

Written by Kateřina Novotná