Restaurace Hliněná bašta sice stojí u rybníka v Průhonicích, ale připadáte si tu jako na břehu moře, zvlášť když vám na stole přistane talíř s mořským vlkem nebo s humrem.

Středomořská rybí polévka

 Čerstvými rybami a humry je restaurace Hliněná bašta vyhlášená. Milovníci ryb a středomořských pochoutek se sem sjíždějí z Prahy a širšího okolí už 27 let. Na terase nad rybníkem příjemně povívá větřík a tančí sluneční paprsky, ve vodě se občas mrskne ryba, stromy okolo tiše šumí a poskytují dokonalé soukromí. Interiér restaurace připomíná přímořskou tavernu, jíž dodává eleganci dřevěný nábytek a zajímavé detaily. Však se restaurace nachází v jednom z prvních moderních hliněných domů, které dodnes ohromují přírodními tvary lahodícími oku, příjemným klimatem a pasivní energetickou bilancí. Na první pohled vás však zaujme akvárium, ve kterém si hovějí humři.

Humr – korýšů král

Delikátní, jemné maso připomíná v chuti moře, a proto získal humr přízvisko král korýšů. Tmavě modří humři s kropenatým krunýřem žijí v severovýchodním Atlantiku od Norska po Maroko, občas se objevují i v chladnějších vodách Středozemního moře. Nazývají se humři evropští a od svých amerických bratrů se liší absencí trnu na čelním rohu a barvou krunýře. Humr americký, zvaný též kanadský, žije v severozápadním Atlantiku u Kanady a USA, bývá větší a má hnědé či tmavě šedé zbarvení. Zčervená až ve vroucí vodě. Povařením jeho maso zbělá a lehounce zrůžoví a vy si vychutnáte lahodné maso, jehož nasládlost a mořskou vůni podtrhne bylinkové máslo a limetková majonéza. Svého humra si vyberte v akváriu a než vám přistane na stole, nalaďte se na něj sklenkou prosecca nebo rovnou lahví francouzského šampaňského Laurent-Perrier. Pokud si netroufáte na celého humra, humří maso září i v koktejlovém salátu. Na rozdíl od známé klasiky ho zde skutečně připravují z humřího masa, stejně jako v originále. Jemné humří maso zvýrazňují citrusy a majonéza.

 Ryby z moří i rybníků

Grilovaná chobotnice s polentou a ratatouille

K moři vás okamžitě přenese hustá polévka s mořskými plody a kousky ryb, kterou šéfkuchař a majitel restaurace Hynek Vávra připravuje s rajčaty. A pak už záleží jen na vás, jestli budete pokračovat grilovanou chobotnicí s ratatouille a batátovo-celerovým pyré, grilovanými krevetami na šafránovém risottu nebo pečenou rybou. Mořského vlka, pražmu, okouníka a sladkovodního pstruha tu podávají v celku jako u moře. Na přání vám rybu vykostí přímo před vámi. Ve větší společnosti si objednejte velký rybí talíř s různými druhy grilovaných ryb a mořských plodů včetně krevet a garnátů. Domácí chléb, houstičky a žitné bulky ryby perfektně doprovodí, stejně jako grilovaná zelenina nebo příjemně ostrá wasabi majonéza. Ta doplňuje i kapří hranolky, smažené křupavé kousky kapřího masa. Novinkou je i ceviche – plátky rybího masa marinované v citrusové šťávě. Kyselost citrusů rybí maso v podstatě uvaří, maso zpevní, chuťově zjemní a získá vítanou svěžest.

Letní saláty a dezerty

Sladká tečka: Minipavlova

Slunečné počasí přeje lehkým pokrmům. Kombinace zeleniny, ovoce a pikantní zálivky zaručuje příjemný zážitek. Petrželový tabouleh zasytí spojením s různými druhy hummusu. Oblíbený salát caprese se představuje v podobě italské burraty na rajčatové salse s bazalkovým pestem, šalotkou, mátou a s rozpečenou domácí bagetou. Chobotnicový salát nechává vyniknout pevnému a zároveň delikátnímu masu chobotnice v sezonní zelenině.

Ať si svůj oběd či večeři poskládáte jakkoliv, nechte si místo na dezert. Cukrářka Andrea Vávrová peče letní koláče s ovocem ze zahrady i sadu a nadýchané křupavé minipavlovy. U cheesecake převládají svěží chutě manga, limety a asijského citrusu yuzu. Jako sladké políbení zakončí moučník letní hostinu a připomene vám, že okouzlení létem je stav mysli a přivolat si ho je velice snadné. Stačí zajet do restaurace Hliněná bašta.

 

 

Written by Jakub Machač