Velikonoční svátky jsou nejen tradičním symbolem jarního znovuzrození, ale také obdobím spojeným s přípravou mnoha kulinárních specialit. Mezi oblíbené pochoutky patří Jidáše pečené z kynutého těsta a pokapané medem, stejnou popularitu mají také mazance s ořechy, mandlemi a rozinkami, které jsou starým pohanským symbolem slunce. Na stole našich předků nesměla chybět ani jarní polévka připravená z divokých bylinek a naklíčených semínek, která se jedla na Zelený čtvrtek.

U všech velikonočních specialit platí jedno důležité pravidlo: sázka na kvalitní bio suroviny. Jen díky nim získáte tradiční, autentickou chuť. Čím tedy letos na Velikonoce překvapit?

 Upečte si minimazanečky

Místo klasického mazance zkuste tyto malé minimazanečky. Jsou rychleji upečené, dobře drží tvar, při pečení zapojíte více dětí, kdy si každé může vytvořit a upéci „ten svůj“ .

Suroviny na 5 kousků:

15 g droždí

50 g třtinového cukru bio PROBIO

100 ml mléka

150 g polohrubé mouky pšeničné bio PROBIO

150 g celozrnné mouky pšeničné jemně mleté bio PROBIO

špetka muškátového oříšku

špetka soli

2 lžíce rozinek (naložených v rumu) bio PROBIO

80 g másla

2 žloutky

vejce na potření

plátky mandlí

 

Postup:

  1. Droždí rozdrobte do mističky. Přidejte lžičku cukru a promíchejte. Ohřejte mléko a trochu přilejte k droždí. Přidejte ještě lžičku mouky a vidličkou rozmíchejte. Přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít kvásek.
  2. Ve zbylém mléce nechte rozehřát máslo.
  3. Ve větší míse smíchejte mouky s cukrem, muškátovým oříškem, solí a rozinkami.
  4. Do mísy s moukou přidejte kvásek, přilijte mléko s máslem a rozšlehané žloutky. Zpracujte těsto a nechte hodinu kynout pod utěrkou.
  5. Těsto vyklopte na pracovní plochu a propracujte. Rozdělte na 5 kousků. Z každého uválejte pěkné bochánky. Vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Nahoře nařízněte ostrým nožem křížky. Nechte kynout 20 minut.
  6. Po vykynutí bochánky potřete rozšlehaným vejcem a posypejte plátky mandlí.
  7. Vložte do trouby vyhřáté na 170 °C. Pečte dozlatova asi 25 minut.

 

Během velikonočního pečení se mouky stávají nedílnou součástí kuchyně každé domácnosti. Proč využít bio mouky z polí bez chemie?

Od půdy až po talíř – vlastní osivo

U mouk z polí bez chemie známe jejich původ od samého zrníčka, přes sklizeň, po mletí a balení. Péče o ně je zajištěna v každém krůčku celého řetězce.

Žádné dlouhé skladování a minimum transportu

S moukami je minimálně manipulováno, jen tak, jak je nezbytně nutné, aby si zachovaly všechny své cenné vlastnosti. Po namletí nikde dlouho nečekají a dostávají se k vám co nejrychleji v té nejčerstvější podobě.

Silné, zdravé a odolné plodiny

Mouky jsou mlety z odolných vitálních rostlin rostoucích na čistých a zdravých polí. A tyto své vlastnosti pak předávají dále našemu tělu.

Vůně a chuť

Díky ekologickému způsob pěstování a šetrnému zpracování si nesou mouky čerstvou vůni a chuť, kterou předávají vašemu pečivu.

Vysoká nutriční hodnota

Mouky v celozrnné podobě dodají našemu tělu minerální látky, vitamíny, oleje a množství důležité vlákniny. Vláknina je potravou pro naši střevní mikroflóru. Péče o střeva je nesmírně důležitá, v těchto náročných dnech obzvláště. Ve střevech se rozhoduje o naší imunitě, pohoda ve střevech přináší pohodu do celého organizmu a ovlivňuje činnost dalších orgánů.

Léčivé obilí

Původní zapomenuté obiloviny jako jednozrnka, dvouzrnka či červená pšenice můžeme označit přímo za „léčivé obilí“. Nebylo cíleně přešlechtěno a svými antioxidační účinky, vysokým obsah bílkovin, vitamínu B obsahem vlákniny a dobrou stravitelností přímo pečuje o naše tělo.

Bio a bezlepek

Pro alergiky a celiaky jsou bezpečnou variantou mouky z bezlepkového bio mlýna. Zcela oddělený provoz v samostatném bio mlýně zaručuje bezlepkovost mouk a spojuje v sobě kvalitu bio a bezlepku.

 

Written by Kateřina Novotná