Ručně vyráběná mýdla Almara Soap vyrábí s láskou a nadšením Veronika Machková ve své malé manufaktuře na kraji Prahy. Každé mýdlo je originál s nádherným designem, kdo je jednou vyzkouší, po průmyslově vyrobeném mýdle už nikdy nesáhne. DSC_9103

Jak vás vůbec napadlo začít vyrábět mýdla?

foto 3Klasická tuhá mýdla jsou produkt, který mne vždycky nějakým způsobem fascinoval. Jsou vlastně nejen kosmetický výrobek, ale i dárkový, takže se prodávají i v obchůdcích s dekoracemi a dárky, které jsem v každém městě, ať už doma, nebo v zahraničí, nikdy nemohla minout. Máme rodinný obchod Almara Shop a přirozeně jsem mýdla nakupovala od různých výrobců i pro něj.

Mýdlařina se v poslední době docela rozmohla, takže je i u nás docela dost malých mýdláren. A mne prostě jednoho dne napadlo, že když mohou mýdla vyrábět malí výrobci v Česku či na Slovensku v podstatě doma, třeba to není tak složitý proces, který vyžaduje složitou mechanizaci a nákladné suroviny. Začala jsem googlit – a bylo to.

Kde a jak jste se dozvěděla, jak na to?

V dnešní době člověk najde návody snad na cokoli na internetu, díky za něj! Sjížděla jsem tedy především Youtube, kde jsem pochytila základní techniku, studovala jsem všemožné recepty a návody na mnoha blozích i webech přímo o mýdlech, dělala jsem si hodně zápisků… v podstatě jsem mýdla nosila v hlavě neustále. Až když jsem věděla, že rozumím naprosto všemu, nakoupila jsem si potřebnou výbavu a pustila jsem se do toho.

Almara Soap Bozske malinyJaké byly první pokusy? Dařilo se od začátku?

Musím říct, že se mi ta dlouhá, asi dvouměsíční příprava, vyplatila. Byla jsem sice dost nervózní, když jsem poprvé vzala do ruky louh a poté začala všechno míchat, chodila jsem svůj výtvor neustále kontrolovat… Ale mýdlo se povedlo, dokonce jsem si i pohrála s designem, takže bylo pěkné i designově. No a ten úspěch zcela jistě pomohl tomu, že mě práce nadchla a stal se z toho velký koníček, a posléze i živnost.

Vaše mýdla jsou umělecké kousky, kde jste vzala inspiraci na jejich design? 

U mýdel je fascinující, že se dají vyrobit vlastně v jakémkoli tvaru a designu. Mé první kousky byly klasické s bylinkami, což je typ, se kterým začíná asi každý, protože je to výrobně nejjednodušší. Na mýdlaření je ale úžasné právě to, že kreativita nemá snad vůbec žádné meze. Chci se i odlišit od ostatních, protože nemá smysl pokoušet se prosadit na trhu třeba desátým levandulovým mýdlem v pořadí. Ačkoli mne bylinky baví a bylinková řada je základ mých kolekcí, chci dělat i mýdla více barevná a zábavná.

Almara Soap image Dead SeaSleduji na sociálních sítích mnoho zahraničních výrobců, a jejich kreace mne leckdy tak nadchnou, že musím daný design také vyzkoušet. Existuje mnoho technik zdobení, které by člověk na první pokus sám bez návodu nesvedl. Takže v onom pátrání na internetu pokračuji i nadále, a vždycky narazím na něco, co musím vyzkoušet. Rozhodně ale nenapodobuji, vždy do mýdla vložím něco svého.

Jak tedy mýdla vznikají, z čeho a jakým postupem?

Mýdla, která vyrábím, vznikají tzv. metodou za studena, která se používá už mnohá staletí. Základem jsou rostlinné oleje, které se smíchají s vodou a louhem. Louh pomáhá tekutým olejům k jejich zmýdelnění, kdy ztuhnou, zpevní se a začnou pěnit. Ve výsledném produktu samozřejmě už nezbude ani miligram. Do vzniklé základní směsi se přidávají výživné složky, barviva a vůně, které pak jednotlivá mýdla odlišují. Každé dělám jinak, hraju si s kombinacemi olejů, aby se mýdlo hodilo pro konkrétní účel.

Jelikož mám velmi citlivou kůži a jsem ekzematik, vyrábím mýdla tak, aby vyhovovala i mému typu pokožky a nevysušovala. Právě vysušování je nešvar většiny komerčních mýdel a mýdel glycerinových, která se také v současné době hodně prodávají. Používám za tím účelem výživné oleje, jako ricinový, avokádový či mandlový, éterické oleje i přírodní jíly.

DSC_7616Kde berete suroviny, přísady?

Jelikož se mýdlaření věnuje podomácku opravdu mnoho lidí, i v ČR se dá už sehnat až na pár výjimek téměř vše, co pro základní výrobu potřebujete. Nakupuji na specializovaných e-shopech nebo u českých výrobců kosmetiky. To, co v Česku neseženu, nakupuji v zahraničí, což jsou především vůně.

Kde svá mýdla vyrábíte a co všechno k tomu potřebujete?

Mýdla vyrábím ve speciální provozovně, kterou jsem si pro tyto účely pronajala. Začínala jsem samozřejmě doma v kuchyni. Ale kromě toho, že mi pak už kuchyňský pult nestačil, začala jsem se výrobě věnovat profesionálně, a v tomto případě už jsou daná pravidla, jak musí výroba probíhat.

Kromě mnoha a mnoha surovin je potřeba mít mnoho nádob, náčiní a pomůcek (většinou se jedná o klasické kuchyňské náčiní používané na pečení), aby vám práce pěkně odsýpala.

Pomáhá vám při tom někdo?

Zásluhu na tom, kde aktuálně jsem, a kam jsem se za dva roky od vyrobení prvního mýdla posunula, má můj přítel. Náš stávající byznys je naše společné dílo, nebýt jeho pomoci a přispění, rozhodně bych to nezvládla. Pomáhá mi při samotné výrobě, společně tvoříme i nápady a další rozvoj podnikání, a pomáhá mi i s výrobou displejů a dalších pomůcek.

Pozná laik při použití rozdíl mezi průmyslovým mýdlem a vaším?

Almara Soap image fancy rada 2Právě rozdíl mezi komerčním mýdlem a tím vyrobeným ručně metodou za studena je zásadní. Komerční mýdla, ať už s přídavkem bio ingrediencí, úžasně pěsticích esencí či super výživných másel, jsou vyrobena z prefabrikovaných základů, které nemají s přírodou nic společného. Základ jsou buď ropné deriváty, jako třeba i onen slavný glycerin, nebo různé granule, které mají do rostlinných olejů dost daleko. Proto jsou i o dost levnější než ta ručně vyrobená. Navíc tato mýdla, aby byla prodejná, musejí krásně vonět, hodně pěnit a také mít velkou trvanlivost. Výsledkem ale je, že většinou extrémně vysušují, protože jsou plné konzervantů, umělých přísad i vůní, a neobsahují výživné oleje. Často jsou původcem ekzémů a vyrážek, a nejinak je tomu u mýdel tekutých.

Mýdla vyrobená tradiční metodou za studena naopak můžete s klidem použít i na obličej a mohu potvrdit to, co se o přírodních mýdlech obecně říká v reklamách: pokud je budete používat na mytí pravidelně, nebudete potřebovat tělová mléka a krémy.

Kde se všude s vašimi mýdly můžeme setkat?

Nejširší nabídku mých mýdel najdete na mém e-shopu www.almarasoap.cz. Prodávám i na trzích a rozjíždím mýdla na zakázku a velkoobchod. O všem informuji na webu a především na Facebooku (facebook.com/almarasoap) či Instagramu (@almarasoap), kde zveřejňuji i zajímavosti z výroby či míst, kde sbírám bylinky, a podobně.

Jsem ráda, že se mýdla líbí a mají úspěch.

 

Almara Soap

 

Written by Kateřina Novotná