Léto představuje mnohdy pro vlasy zatěžkávací zkoušku, ale se správně zvolenou péčí nemusíme mít obavy. Jakou vlasovou kosmetiku zvolit, co při domácí péči určitě neopomenout a kdy naopak vyhledat radu odborníka poradila majitelka a tricholožka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health Lenka Kašpaříková.

Během horkých letních dní působí na vlasy silné sluneční záření, k němuž se při pobytu u moře či u bazénu připojuje také mořská nebo chlorovaná voda. Navíc je vlasová pokožka zatěžována zvýšeným pocením. Proto bychom jim měli věnovat zvýšenou péči nejen v podobě vlasových přípravků, ale rovněž v dostatečném příjmu tekutin a živin.

1. Jde to i bez sulfátů, aneb správný výběr kosmetiky

Šampon pro výživu a hydrataci Protettivo, cena 862 Kč za 200 ml, www.clinicalhair.cz

Není tajemstvím, že některá vlasová kosmetika vlasům spíše škodí, než pomáhá. Pokud jste dosud nestudovala etikety přípravků, udělejte před létem výjimku a dejte si pozor na silikony, nikl nebo ropné oleje. Při dlouhodobém používání kosmetiky s jejich obsahem dochází k obalení vlasů tenkou neproniknutelnou vrstvou a ty nejsou následně schopny přijímat výživu, což může vlasy i pokožku hlavy ještě více poškodit.

„Odlehčit vlasům můžete s kosmetikou s obsahem výtažků z léčivé rostliny Limnanthes alba. Pozitivní účinky mají i proteiny obilí, které tlumí negativní vliv agresivních přípravků. Naopak hydratační a elastizační složku posilují mono a disacharidy v přírodní kombinaci s aminokyselinami. Cenné peptidy jsou získávány také ze semen léčivého stromu moringa oleifera. Všechny uvedené látky vytváří přípravek, s jehož pomocí se na vlasech vytvoří ochranný film dodávající vlasům potřebné živiny. Navíc dojde k uhlazení keratinových šupinek a vlasy budou pevné, pružné a lesklé.“

2. Věnujte vlasům stejnou pozornost jako pokožce těla

Stejně jako se vysušuje pokožka těla během koupání, dělají to také vlasy. U nich však vždy nejvíce záleží na barvě, typu a použité ochraně. „Odbarvené a barvené vlasy reagují na vodu (sladkovodní či mořskou) citlivěji než nebarvené. U blondýnek dochází k rychlejšímu „dredovatění“ a „cuchání“, než u tmavovlásek. Černovlásky mají zase větší problém s výrazným „šisováním“ barvy. Pro intenzivní ochranu doporučuji vlasové oleje či další bezoplachové přípravky pro doplnění keratinu a kolagenu.

3. Třepící konečky se samy nevyřeší

Třepení konečků poukazuje na nedostatek živin či nevhodné zacházení s vlasy. Jednat se přitom může o zanedbávání či nepravidelnou péči (zastřihávání), žehlení a kulmování bez ochranných přípravků, i trvalou. „Vlivem špatné výživy či péče dojde k tomu, že vlasy se vyživí pouze do určité délky a zbylá část se odlomí nebo právě roztřepí. Tento stav je nevratný ve chvíli, proto doporučuji navštívit kadeřníka, aby vlasy upravil do požadovaného tvaru. Na takto poškozené vlasy má samozřejmě negativní působení letního počasí a jeho změny mnohem větší vliv.“

4. Zařaďte do péče peelingy

Peelingový krém Vivipharma Detoxi Au, cena 479 Kč za 5 ampulek, www.clinicalhair.cz

Odumřelé buňky se nacházejí na těle, i pokožce hlavy, kde brání příjmu výživných látek z vlasové kosmetiky. „Zařaďte do vlasové péče speciální peelingy určené pouze na vlasovou pokožku (například Vivipharma Detoxi Au). Pokožka hlavy bude čistá, hladká a přijme mnohem více výživných látek. Peeling stačí aplikovat 1–2 za 14 dní.“

5. Povzbuďte vlasy i zevnitř

Správná vlasová péče ještě krásné vlasy nedělá! Zamyslet bychom se měli také nad dostatečným příjmem bílkovin, sacharidů a tuků. „Pokud si nejste jisti, zda přijímáte dostatek prospěšných látek, zvolte potravinový doplněk s obsahem Metioninu a cystinu – aminokyselin, které tvoří základ keratinové struktury vlasu a chrání buňky před předčasným stárnutím, i slábnutím. Pro povzbuzení vlasového kořínku by měl potravinový doplněk obsahovat rovněž železo, selen, zinek a hořčík. Důležité je rovněž přijímat dostatek tekutin – 35 ml vody na každý kilogram hmotnosti těla.“

6. Česání a úprava vlasů

Letní období přímo svádí stáhnout mokré vlasy u vody do culíku a rozpustit až doma. Vlasy jsou sice krásně vlnité a kudrnaté, ale během pevného stažení dochází k jejich nevratnému lámání a oslabování. Podobně je to i s výběrem hřebenu: „Nezáleží na tom, zda používáte hřeben za dvacet nebo dvě stě korun, rozhodující je technika česání. Začít bychom měli u konečků a postupovat výše směrem ke kořínkům, ať se jedná o vlasy mokré či suché. Rovněž doporučuji zařadit do péče vlasový krém, s nímž je rychleji rozčešete.“

7. Neřešte problémy střídáním vlasových preparátů!

V momentu, kdy začne vlasová pokožka červenat, svědět či objevíte lupu, vyhledejte odbornou pomoc. „Lidé se mnohdy snaží řešit vlasový problém střídáním vlasových preparátů. Nový přípravek sice může problém utišit, ale ve skutečnosti jeho vyřešení jen oddálí. Komplexní přehled o vlasech i vlasové pokožce získáte na trichologickém vyšetření, kde vám tricholog doporučí péči přímo pro vás.“

 

Written by Kateřina Novotná